Skip links

انتشار کرونا توسط تهویه مطبوع

انتشار ویروس کرونا توسط دستگاه های تهویه مطبوع امکام پذیر است؟ از آنجاییکه درسیستم های تهویه مطبوع اعم از کولر گازی داکت اسپلیت فن کویل فرایند تولید سرمایش ویا گرمایش توسط گردش هوا (عبور هوا از روی کویل) صورت می گیرد. اگرشخص آلوده به ویروس کرونا در مجاورت این دستگاههاقرار بگیرد(حتی تنفس بدون سرفه وعطسه) با گردش هوای ایجاد شده توسط دستگاههای تهویه مطبوع این ویروس توسط جریان اجباری هوا به فاصله بسیار دورتری از از شخص مبتلا پرتاپ می شود. حتی این ویروس توسط کانال از یک اتاق به اتاق دیگر به راحتی حرکت می کند

مقابله با ویروس کرونا توسط سیستم های سرمایش و گرمایش و تهویه مطبوع

انتشار ویروس در درفصل پاییزو زمستان:

  1. در منازل ادارات ومجتمع های تجاری اداری که از فن کویل یا داکت اسپلیت باکویل ابگرم جهت گرمایش استفاده می شود:حتما دمای موتور خانه یا پکیج شوفاژی را به حداقل ۷۰ درجه سانتی گراد برسانید که با احتساب تلافات حرارتی مسیردمای سطح کویل را به ۶۰ درجه سانتی گراد برسانیم. (دمای مرگ ویروس )
  2. مکانهایی که از کولرگازی یا داکت اسپلیت هیت پمپ جهت گرمایش استفاده می کنند. فقط وفقط درشرایط قرنطینه خانگی (فقط افراد خانواده )از گرمایش هیت پمپ استفاده شود ودرصورتیکه در اماکن عمومی مثل بانکها سیستم گرمایش هیت پمپ استفاده شود به دلیل اینکه دمای سطح کویل کمتر از دمای مرگ ویروس می باشد. این دستگاهها به عنوان یک عامل موثر در شیوع این بیماری عمل می کنند.

اما موارد بالا در اماکن عمومی اصلا رعایت نمی شود چون کمتر کسی به آن توجه می کند

بی شک یکی ازاصلی ترین علل انتقال این ویروس به پرسنل کادر درمان وشیوع در آی سی یو وسی سی یو بیمارستانها و کارمندان بانک همین سیستمهای تهویه مطبوع می باشد.

لذا از حضور در مراکز عمومی که از سیستم تهویه مطبوع استفاده می کنند جدا خودداری نمایید. علی الخصوص که با آغاز فصل بهار معمولا فقط ازسیستم گردش هوا بدون عبور ابگرم درکویل استفاده می شود وهیچ مانعی سر راه این ویروس وجود ندارد.

انتشار ویروس در فصل بهار و تابستان

درفصل بهار وتابستان که دمای هوا در سطح کویل بین ۷تا ۱۲ درجه سانتی گراد است این محدوده دمایی نه تنها مانع انتقال یا نابودی ویروس نمی شود بلکه باعث ماندگاری طولانی مدت آن وحرکت طولانی مدت آن از یک فضا به فضای دیگر می شود.

تاکید می کنم درزمان شیوع این ویروس از حضور در مراکزی که از سیستم تهویه مطبوع استفاده می کنند اکیدا خودداری کنید ودرصورت اجبار به حضور، حتما از ماسکهای استاندارد فیلتر دار استفاده نمایید.

با احترام فراوان
شرکت تهویه نوین