Skip links

برج خنک کننده خشک و مرطوب

برای اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد برج خنک کننده خشک و مرطوب به مطلب زیر توجه کنید.

وظیفه اصلی برج خنک کننده که در زبان انگلیسی به آن cooling tower  نیز گفته می شود، دفع حرارت آبی است که در سیکل و در چگالنده مورد استفاده قرار گرفته است. برج خنک کننده خشک و مرطوب دو نوع برج خنک کن هایی هستند که برای همین منظور طراحی و ساخته شده اند. به عبارت دیگر از برج خنک کننده خشک و مرطوب در صنایع مختلفی از جمله پالایشگاه ها، کارخانه ها و نیروگاه ها و همچنین در بسیاری از سیستم های تهویه مورد استفاده قرار می گیرد. برج خنک کننده در واقع مشابه با یک مبدل حرارتی عمل می کند که با ارتباطی که بین آب و هوا برقرار می کند، باعث خنک شدن آب می شود.

عملکرد برج خنک کننده

مشخصات برج خنک کننده خشک و مرطوب

برج خنک کننده خشک و مرطوب دو نوع از این دستگاه هستند که در بسیاری از صنایع و با هزینه های کمتری نسبت به سایر سیستم های به کار رفته در سیکل های مربوطه مورد استفاده قرار می گیرند.

برج خنک کننده خشک: در این نوع سیستم از  هوای سرد و با دمای پایین برای خنک کردن آب استفاده می شود، به همین دلیل است که در محیط های گرم و خشک و با آب کم از برج خنک کننده خشک استفاده می شود. در این نوع برج خنک کن آب گرم از داخل لوله های پره داری  که به خاطر عبور از محیط سرد و برخورد با جریان هوا سرد شده اند، عبور می کند و دمای آن پایین می اید.

برج خنک کننده مرطوب: همان گونه که از اسم آن مشخص است از آب جهت خنک سازی استفاده می شود. به دلیل اینکه سیال مورد نظر آب است، از برج خنک کننده مرطوب در جاهایی استفاده می شود که کمبود آب نداشته باشد. آب گرم در داخل برج خنک کن مرطوب از پکینگ عبور می کند و هنگامی که با هوای بیرون برخورد می کند، باعث کاهش دمای آن می شود. یکی از قدرتمندترین دستگاه های خنک کننده در سیکل های تبرید برج خنک کننده مرطوب است.

اما می توان گفت که از معایب این نوع برج خنک کننده استفاده زیاد از آب و عدم رعایت صرفه جویی از این سیال ارزشمند است.

برج خنک کننده خشک و مرطوب به صورت ترکیبی یکی دیگر از سیستم های مدرنی است که در بسیاری از صنایع در عملیات خنک سازی استفاده می شود. از مزایای این سیستم صرفه جویی در مصرف آب است و همچنین ترکیب این دو باعث شده است که دستگاه به شکل قوی تری عمل کند. در این سیستم در ابتدا و در مرحله اول آب به صورت خشک و تا حد بسیار مناسبی خنک می شود و سپس به سمت پایین که حرکت می کند و وارد بخش مرطوب برج می شود از برخورد آب و هوا عملیات خنک سازی تکمیل می شود. در نهایت آب خنک شده در برج خنک کننده خشک و مرطوب وارد تشتک ها و یا حوضچه هایی می شود که در قسمت پایین برج تعبیه شده اند.

کامنت بگذارید