پرش لینک ها

تن تبرید

تن تبرید چیست ؟

در واقع تن تبرید واحد اندازه گیری ظرفیت سرمایشی دستگاه های برودتی مانند چیلر می باشد. عموما برای دستگاه هایی که ظرفیت سرمایش بالایی دارند از تن تبرید و برای دستگاه های سرمازا که ظرفیت پایین تری دارند از بی تی یو بر ساعت (BTU/hr) استفاده می کنند.

 تاریخچه پیدایش

اواخر 1800 میلادی در آمریکای شمالی از بلوک های یخ برای تولید سرما در هواسازها استفاده می شد و از آن زمان اصطلاح تن تبرید در بین مهندسین و مردم عادی رواج پیدا کرد.

آنها بلوک های یخ 1 تنی سفارش می دادند و یخ را به طور مستقیم در مسیر جریان گرم قرار می دادند. با ذوب شدن یخ، هوا خنک شده و برای مصرف به ساختمان فرستاده می شد.

در آن زمان برای اینکه مشخص کنند یک فضا چه ظرفیت سرمایشی نیاز دارد تعداد بلوک های یخ استفاده شده در یک شبانه روز را معیار قرار می دادند. بطور مثال اگر فضایی نیاز به 5 بلوک یخ یک تنی داشت می گفتند ظرفیت این فضا 5 تن یخ است.

تعریف علمی

برای پاسخ به سوال تن تبرید چیست به طور علمی می توان گفت که آن برابر است با مقدار گرمایی که یک سیستم تهویه یا دستگاه سرمایشی در طول ۲۴ ساعت از یک تُن یخ ( ۲۰۰۰  lbs) با دمای 32 درجه فارنهایت (معادل صفر درجه سلسیوس) می گیرد تا تماما ذوب شده و به آب 32 درجه فارنهایت تبدیل شود.

نماد تن تبرید TR و در بعضی مواقع RT می باشد. تنها نکته ای که باید به آن توجه کرد واحد جرم یخ می باشد. در سیستم SI واحد جرم کیلوگرم و یک تُن معادل 1000 کیلوگرم می باشد.

اما در سیستم انگلیسی IP و آمریکایی US تن مقدار متفاوتی دارد. در سیستم انگلیسی معادل 2240 پوند (1016 کیلوگرم) و در سیستم آمریکایی معادل 2000 پوند (907 کیلوگرم) می باشد.

همانطور که مشاهده می شود مقدار تن در سیستم آمریکایی کوچکتر از سیستم انگلیسی است و به همین دلیل به آن تن کوچک می گویند.

گرمای مورد نیاز برای ذوب یک پوند یخ و تبدیل آن به آب مایع در دمای ۳۲ درجه فارنهایت (صفر درجه سانتی گراد) برابر ۱۴۴ Btu است که در ادامه نحوه محاسبه تن تبرید را تشریح خواهیم کرد.

(2000/24)×144 = 12000 Btu/hr = 1 TR

تبدیل Btu/hr به تن تبرید و بالعکس

برای تبدیل آن به Btu/hr کافی است که آن را در عدد ۱۲۰۰۰ ضرب کرد و بالعکس آن برای تبدیل Btu/hr به تن تبرید باید مقدار عددی آن را بر ۱۲۰۰۰ تقسیم نمود.

12000 Btu/hr = 1 TR

تبدیل kw به تن تبرید و بالعکس

برای تبدیل آن به کیلو وات باید آن را در عدد ۳٫۵۲ ضرب و برعکس آن برای تبدیل کیلو وات به تن تبرید باید آن را بر عدد ۳٫۵۲ تقسیم نمود.

1 TR = 3.52 Kw

تبدیل kw به Btu/hr و بالعکس

برای تبدیل کیلووات به Btu/hr  باید آن را در عدد 3412 ضرب و برعکس آن برای تبدیل Btu/hr  به کیلووات باید آن را بر عدد 3412 تقسیم نمود.

3412 Btu/hr = 1 kw