Skip links

تهویه ساختمان

بهترین تهویه ساختمان را بشناسید

اساسی ترین مبحثی که امروزه در کنار دیگر موضوعات پروژه های آپارتمانی به آن توجه می شود تهویه ساختمان می باشد. این مسئله از این حیث با اهمیت است که قطعاً به دلیل کارایی که دارد می تواند بر مقدار حس آرامش و راحتی اشخاصی که در آپارتمان هستند تأثیر مستقیمی داشته باشد. اگر به توان در عرصه تهویه ساختمان به خوبی عمل کرد در حقیقت می توان گفت که کار تهویه مطبوع را به نحو احسن انجام داده اید‌.

در حقیقت با توجه به نوع آب و هوا سه مدل تهویه مطبوع ساختمان طراحی و تولید شده است. در این صورت باید با توجه به ضرورت ساختمان با مشاوره با اشخاص کارآزموده در این عرصه بهترین نوع تهویه انتخاب و نصب کرد. در کل یک سیستم تهویه از بخش هایی مانند مأخذ حرارتی، برودتی، انبار انبساط و در انتها از مکنده ها تشکیل شده است که هر قسمت وظیفه ویژه ای بر عهده دارند. مأخذ حرارتی که از اسمش معلوم است برای ایجاد گرما به کار گرفته می شود‌. مأخذ برودتی که همان چیلر است به چند نوع اعم از ضربه ای و جذبی گروه بندی شده اند. انبار انبساط برای کنترل بر روی تغییر گنجایش سیال باید از این مدل استفاده کرد و فقط بر روی روش های تمام آب به کار گرفته می شوند.

باارزش ترین و قشنگترین آپارتمان ها در صورتی که تهویه هوای مناسب نداشته باشند به هیچ وجه نمی توان در آن زندگی کرد. از وظایف تهویه ساختمان می توان به رطوبت، شتاب وزش هوا، از بین بردن گرد و غبار، مهار دما، در صورت ضرورت نابود کردن میکروب ها و باکتری های موجود در هوا، ایجاد گرما و سرما مناسب با فصل اشاره نمود.

آشنایی با منحصر به فرد ترین کاربرد های تهویه ساختمان

تهویه مطبوع ساختمان

تهویه مطبوع ساختمان

در این مبحث می خواهیم به کاربرد های تهویه ساختمان بپردازیم. اگر چه از نظر مبانی می توان از هر سیستمی برای تهویه استفاده کرد اما هنگام اقدام به علت وجود عواملی مانند هزینه های بهره‌وری، کمبود جا و مکان، الگوی معماری وضعیت مکانی آپارتمان، ارزشیابی و تجارب مهندسی طرح ریز میزان سیستم های تهویه متناسب برای هر آپارتمان کم خواهد بود. به طور معمول در آپارتمان هایی که سامانه های گرمایی و تهویه آن آسان و گنجایش متناسب دارند هزینه های بهره‌وری، تعمیرات و نگهداری نیز کم است.

کاربرد های دیگری که می توان برای این نوع تهویه ذکر نمود این است که از آن بیشتر در مراکز عمومی و تجاری، آپارتمان های تجمعی، آموزشی، سکونتی، اقامتی و بهداشت و درمان و … مورد استفاده واقع می شود. نوع سامانه تهویه ساختمان مسکونی تحت تأثیر دلایل محلی و کاربردی است. دلایل محلی شامل: مأخذ موجود در انرژی و نرخ آن‌ها، شرایط اقلیم، خصوصیات اجتماعی و اقتصادی و دلایل کاربردی شامل مشخصات فنی آپارتمان و قوانین و آیین نامه آپارتمان های مسکونی، برای نصب و تعمیرات باید به نیروی کارآزموده دسترسی داشت.

از سامانه های مختلفی برای ایجاد گرما، سرما، فیلتر هوا، نم گیری و رطوبت زنی استفاده می شود. معمولاً آپارتمان های قابل سکونت به سامانه های گرمایش و سرمایش نیاز دارند. در اکثر دستگاه ها می توان رطوبت زن به کار برد مخصوصا در فصل گرما و هنگامی که با توجه به چگونگی سایکرو متر ضروری باشد که رطوبت هوا را بالا برد.

معایب و مزایا تهویه ساختمان

مزایا تهویه ساختمان

مزایا تهویه ساختمان

در حقیقت وظیفه تهویه ساختمان ایجاد هوای مطبوع از لحاظ مهار دما، رطوبت، تصفیه هوا و برای راحتی حال انسان می باشد. روز به روز با گرم شدن دمای زمین نکاتی مانند انتخاب مدل سامانه های تهویه هوا، بالا بردن کیفیت و فرایند این لوازم و تجهیزات، به روز کردن سامانه های تهویه ساختمان، دو برابر اهمیت پیدا کرده است. با تحقیق، مهار و ارزیابی مو به موی مهندسی همیشه می توان سیستم تهویه هوای مساعدی را جهت مطلوب سازی مصرف انرژی، صرفه جویی در مخارج، خدمات کار و سرپرستی بهینه لوازم و… در نظر گرفت. سیستم های تهویه ساختمان دارای مزایا و معایبی هستند

مزایا عبارتند از:

پایین آمدن هزینه ها: از مهمترین مزایای آن استفاده از یک سیستم تهویه مناسب به جای سیستم قدیمی است که منجر به جلوگیری از هزینه های اضافی مانند تعمیرات و نگهداری می شود.

  • مخارج برای هر واحد جداگانه و مستقل می باشد.
  • مخارج تعمیر و حفاظت دستگاه در هر واحد مستقل است.
  • حذف کانال همگانی لوله کشی از موتورخانه اصلی تا مکان های کاربردی در ساختمان.

 

یکی دیگر از مزایای این نوع تهویه طول عمر بیشتر آن است فرایند سیستم تهویه هوا بالا است تناوب قطع و وصل را کاهش می دهد در صورتی که به صورت صحیح و همانند دستور کار از آن مراقبت شود طول عمر بیشتری خواهد داشت.

معایب سیستم تهویه ساختمان عبارتند از:

  • تقریباً طول عمر دستگاه های آزاد تهویه هوا کمتر از دستگاه های مرکزی تهیه هوا است.
  • اگرچه تعداد طبقات یک آپارتمان بیشتر از 4 طبقه بود چگالنده ها باید در بالکن نصب شوند که این باعث می شود قسمت زیادی از مساحت بالکن اشغال شود و این علت سبب مجبور شدن به تحمل سرو صدا و ایجاد هوای گرم در بالکن می گردد.
  • امکان دارد بعضی از واحدها چگالنده خود را به نمای آپارتمان طبقه خود وصل کنند که این کار سبب بد شکل شدن نمای خارجی آپارتمان می شود.