پرش لینک ها

طراحی، ساخت و راه اندازی چیلر و مینی چیلر

پیش از پرداختن به طراحی، ساخت و راه اندازی چیلر و مینی چیلر توضیحات مختصری در خصوص هر یک می دهیم.

چیلر چیست؟

چیلر (به انگلیسی: Chiller) دستگاهی است که با استفاده از يك سيال خنك كننده در سيكل تبريد سیال دیگری را  براي مصارف صنعتي يا تهويه مطبوع خنك مي نماید (این سیال مایع عمدتا آب می باشد که  این مایع می‌تواند برای خنک کاری هوا و یا دستگاه‌ها استفاده شود). آب سرد توليد شده در اوپراتور چیلر در مصارف صنعتی برای خنک کردن بخش هایی از ماشین آلات و در تهویه مطبوع جهت خنک کردن هوا از طریق هواساز، فن کویل و… مورد استفاده قرار می گیرد.

مینی چیلر چیست؟

مینی چیلر دراصل چیلر هواخنک کوچکی است که پمپ و منبع انبساط نیز در آن وجود دارد برای تولید آب سرد مورد نیاز جهت فن کویل یا دستگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

مینی چیلرهای تهویه نوین می تواند به صورت مستقل از هم برای هر طبقه یا واحد ساختمانی یا واحد صنعتی نصب شده و در مدار قرار گیرد. مینی چیلرهای تهویه نوین می تواند در سه مدل بالازن، روبرو زن، مورب، باتوجه به نیاز پروژه و قابلیت نصب در پشت بام یا تراس یا محیط صنعتی ، طراحی و ساخته می شود.

بهترین شرکت طراحی، ساخت و راه اندازی چیلر و مینی چیلر

شرکت مهندسی تهویه نوین ایرانیان ضمن دارا بودن پروانه بهره برداری سازمان صنعت و معدن در زمینه طراحی و تولید چیلر و دستگاه های تهویه مطبوع با سابقه مدیریتی بیست سال فعالیت در زمینه طراحی، ساخت، فروش و اجرای انواع سیستم های تهویه مطبوع با کادری مجرب و متشکل از مهندسان و متخصصان صنعت تهویه و تاسیسات آماده ارائه خدمات نوین مهندسی در سراسر کشور می باشد. طراحی  و ساخت انواع چیلر های تراکمی آب خنک و هوا خنک با کمپرسور های اسکرال، اسکرو و سیلندر پیستونی از عمده فعالیت های این شرکت می باشد.

طراحی و نظارت توسط مهندسین سازمان نظام مهندسی، ارائه خدمات پس از فروش محصولات تولید شده، فروش و خدمات مشاوره از سایر خدمات فنی مهندسی این شرکت طی مدت فعالیت بوده است.

طراحی، ساخت و راه اندازی چیلر و مینی چیلر

راه اندازی و نصب چیلر های تراکمی

مهم ترین مسئله در راه اندازی چیلر های تراکمی محل نصب آن ها می باشد. در صورتی که چیلر هوا خنک باشد. از محدودیت های آن نصب در جریان هوای آزاد می باشد. به همین سبب در صورتی که چیلر تراکمی هوا خنک تهیه کردید می توانید آن را در پشت بام، تراس و….. نصب کنید.

عکس این قضیه، چیلر های تراکمی آب خنک باید در فضای سربسته و سقف دار باشد به همین منظور مکان هایی مانند موتورخانه ها و اتاق تاسیسات برای نصب اینگونه چیلر ها پیشنهاد می شود.

نصب این چیلر ها به همین سادگی نمی باشد و نکاتی نیز وجود دارد که در راه اندازی آن ها باید توجه لازم را به آن ها کرد. برخی از این نکات عبارتند از: تهویه مناسب در محل نصب، قابلیت لوله کشی مناسب برای چیلرها، امکان دسترسی به تمام دستگاه، محافظت از اجزا و امکان کنترل و نظارت بر تمامی اجزا.

یکی دیگر از نکات قابل توجه کمک گرفتن از کارشناسان کار بلد در هنگام نصب اولیه چیلر های آب خنک و راه اندازی مجدد آن ها در تابستان می باشد. زیرا در هنگام راه اندازی مجدد باید تمام اجزای آن برای کارکرد صحیح بررسی شود.

راه اندازی و نصب مینی چیلر ها

مکان یابی صحیح نصب مینی چیلر ها به کمک نرم افزار های کامپیوتری و مطالعه بر روی جریان هوا و خود ساختمان صورت می گیرد. به صورت مثال در صورت نصب آن بر پشت بام بهتر است رو به جریان هوا در روز نصب شوند و مینی چیلر ها درکنار هم نصب نشوند که تاثیر منفی بر یکدیگر نگذارند.