پرش لینک ها

استفاده از لامپ uv در سیستمهای تهویه مطبوع جهت مقابله با ویروس کرونا

پیش از پرداختن به لامپ UV و مقابله با ویروس کرونا توضیحات مختصری در خصوص آن می دهیم.

لامپ های uv  یا فرابنفش به علت خاصیت ضدعفونی کنندگی کاربرد فراوانی در تجهیزات پزشکی و سایر صنایع دارد.

با گسترش ویروس کرونا در تمام نقاط جهان و به ویزه در ایران، روزانه شاهد مبارزه مردم با این ویروس می باشیم.

لازم است بدانید که لامپ های ال ای دی حاوی نور فرا بنفش می توانند نقش مهمی در کشتن این ویروس و عدم گسترش عفونت داشته باشند.

نور فرابنفش در دامنه طیف الکترومغناطیسی و در بین نور مرئی و پرتو های ایکس جای می گیرد. این نور دارای فرکانسی در حدود 1016*3 تا 1014*8 هرتز و طول موجی حدود 10 تا 380 نانومتر می باشد. بر طبق دستور العمل تابش فرا بنفش نیروی دریایی آمریکا، نور فرابنفش به سه دسته ی فرعی تقسیم می شود. UVA یا نزدیک به فرابنفش با طول موج 315 تا 400 نانومتر UVB با طول موج 280 تا 315 نانومتر و UVC با طول موج 180 تا 280 نانومتر می باشد.

پرتو UV  آنتی باکتریال می باشد زیرا با غیر فعال سازی میکروارگانیسم ها توسط نابودی نوکلئیک اسید ها با طول موج کوتاه خود ژن های (DNA)  میکروب ها را از هم می پاشد. از دیگر مزایای این پرتو جذب انرزی اکسیژن از آن برای تشکیل لایه ی ازن است.

طبق کشفیات این دوره، پرتو فرا بنفش با طول موج 200 تا 280 نانومتر خاصیت آنتی باکتریال بیشتری دارد. واکنش این پرتو در مقابل میکروارگانیسم ها متفاوت می باشد. برای نمومه پرتو حاصل از جیوه برای مدت طولانی به عنوان منبع تابش این پرتو با طول موج 253.7 خدمت کرده است. با پیشرفت فناوری LED  هر یک از این لامپ ها می تواند پرتو فرابنفش را با طول موج خاصی گسیل کند. انتظار می رود این فناوری نسل بعدی وسایل ضد عفونی کننده در صنعت پزشکی باشد.

در ادامه لامپ UV و مقابله با ویروس کرونا به مطالب زیر توجه کنید.

UVAو  UVB هر دو بر ملانوسیت های پوست تاثیر گذاشته و منجر به آزادی ملانین می شوند. UV-B سبب التهاب های شدید پوستی می گردد و UV-C بخش میکروب کش و آنتی باکتریال می باشد که دارای طول موج کمتر از 280 می باشد. این چنین است که اشعه UV موجب میکروب کشی و ضد عفونی همینطور نابودی ژنوم میکروارگانیسم ها که شامل با کتری ها، قارچ ها و ویروس ها هستند، شده و آن ها را از لحاظ ساختار DNA  و RNA  منهدم می سازد. به همین سبب خاصیت ضدعفونی مناسبی را برای آب و هوا دارا می باشد. این خاصیت سبب استفاده این پرتو ها در جهت ضدعفونی در صنایعی مانند پرورش ماهی و تصفیه آب و … شده است.

اشعه UV  خاصیت ضدعفونی کنندگی را هم بر روی سطح و هم در هوا دارا می باشد. به عنوان نمونه شرکت ها، فرود گاه های بین المللی و مراکز درمانی از ربات های GERM FALCON  برای ضد عفونی سطوح و هوای اطراف بهره می برند.

اثرگذاری اشعه UV   به میزان دما و رطوبت هوا وابسته است. مدت زمان پیشنهادی قرار گرفتن در مقابل این اشعه 30 دقیقه می باشد ولی در صورتی که دما خارج از محدوده 20 تا 40 درجه سانتی گراد بود و رطوبت بالای 60% مدت زمان قرار گیری باید طولانی تر گردد.

COVID-19  نیز نوعی ویروس مانند سارس و مرس می باشد که در نتیجه ی تحقیقات اخیر در صورت قرار گرفتن در معرض تابش گرما یا UVC  از شدت آن کاسته می شود. به همین ترتیب اشعه ماورابنفش قادر به از بین بردن این ویروس می باشد. لازم به ذکر است که مقاله های دیگری تاثییر این اشعه را بر سایر ویروس ها به اثبات نرساندند.

موارد پیشگیری

  • شستن دست ها با اب و صابون
  • استفاده از پد الکلی برای ضدعفونی

لامپ UV در تهویه مطبوع

با توجه به ابعاد کوچک آن،  لامپ یو وی قابل استفاده در سیستم های داکت اسپلیت و حتی فن کویل های سقفی توکار می باشد.

هرچند که این موضوع توسط مراجع ذیصلاح بهداشتی ایران هنوز تاییدیا تکذیب نشده است.