پرش لینک ها

مقایسه چیلر با مینی چیلر

در این مقاله به مقایسه چیلر با مینی چیلر می‌پردازیم و مزایا و معایب هر یک را بیان می‌کنیم .

سیستم‌های سرمایش و گرمایش چیلر و مینی چیلر

سیستم‌های چیلر و فن کویل از سیستم‌های باسابقه‌ای هستند که در صنعت تهویه مطبوع ایران در حال استفاده می‌باشند.

هنگام تابستان و نیاز به سرمایش در چیلر یا مینی چیلر آب خنک می‌شود، آب خنک تولید شده به فن کویل ها که به‌عنوان یونیت‌های داخلی در هر فضا نصب هستند فرستاده می‌شود هوای دمیده شده توسط فن از روی کویل عبور می‌کند و خنک می‌شود و وارد اتاق‌ها می‌گردد و در نهایت هوای مطبوع در اتاق خواهیم داشت. در فصل زمستان و  در هنگام گرمایش نیز آبگرم تولید شده در موتورخانه وارد فن کویل شده و این بار هوای گرم خروجی فن کویل ها خواهد بود.

مزیت سیستم مینی چیلر نسبت به چیلر مستقل بودن آن می‌باشد. در سیستم چیلر به علت مرکزی بودن هزینه‌های برق و گاز مشترک می‌باشد ولی در سیستم مینی چیلر هر واحد مستقل بوده و جهت گرمایش نیز، نیاز به موتورخانه مرکزی نبوده و با پکیج می‌توان گرمایش مورد نیاز را تأمین کرد.

مقایسه چیلر با مینی چیلر

تناژ دستگاه

همان‌طور که از نام دستگاه مینی­ چیلر هم برمی‌آید، دستگاه مینی­ چیلر ازنظر تناژ تبرید، ظرفیت خنک ­کاری کمتری دارد. مینی ­چیلر در ظرفیت‌های حداکثری ۱۰ تن تبرید ساخته و استفاده می‌شود و تناژ دستگاه­‌های چیلر بیشتر از ۱۰ تن تبرید می‌باشد. البته محدودیتی در ساخت مینی چیلرهای با ظرفیت بیشتر از ۱۰ تن تبرید وجود ندارد ولی معمولاً شرکت­‌های تولیدکننده دستگاه­‌های چیلر، دستگاه‌های چیلر و مینی­ چیلر را با ظرفیت­ حداکثری ۱۰ تن تبرید، تولید و عرضه می‌کنند.

بزرگ‌ترین تفاوت چیلر و مینی­ چیلر همین ظرفیت و تناژ دستگاه می‌باشد که سبب استفاده از چیلرها در ساختمان‌های بزرگ و متراژ بالا، شده است. درحالی‌که استفاده از دستگاه مینی­ چیلر در ساختمان­‌های مسکونی، اداری، تجاری و… با متراژ کم رایج است.

نوع کمپرسور

در دستگاه­های مینی­ چیلر به علت کم بودن تناژ دستگاه، از کمپرسورهای راندمان بالای اسکرال استفاده می‌­شود. این کمپرسورها علاوه بر راندمان بالا، طول عمر مفید بالایی هم دارند. درحالی‌که در دستگاه­‌های چیلر، علاوه بر کمپرسورهای اسکرال، از کمپرسورهای پیستونی، اسکرو و سانتریفیوژی نیز استفاده می‌­شود.

قطعات هر دستگاه

قطعات به‌کاررفته در دستگاه­‌های چیلر و مینی­ چیلر شبیه هم هستند، البته با توجه به‌ اندازه بزرگ چیلر، پمپ آب و منبع انبساط به‌صورت جداگانه از پک بسته‌بندی‌شده چیلر، قرار می‌گیرد. درحالی‌که پمپ آب و منبع انبساط مینی ­چیلر درون پک اصلی آن قرار می‌گیرد.

نوع کندانسور

کندانسورهای استفاده‌شده در مینی چیلرها از نوع هوا خنک هستند و همان‌طور که قبلاً نیز توضیح داده شد، خنک­ کاری آب به‌وسیله فن­‌های هوایی انجام می‌­شود، درحالی‌که کندانسورهای به‌کاررفته در دستگاه چیلر می‌تواند از نوع هوا خنک­ یا آب­ خنک باشد. با توجه به اینکه کندانسورهای هوا خنک­ نیازی به برج خنک‌کن ندارند، دستگاه مینی­ چیلر به برج خنک‌کن نیازی ندارد.

نوع اتصال به هواساز و یا فن‌کوئل

دو نوع اتصال بین چیلر و یونیت داخلی وجود دارد که خنک­ کاری درون ساختمان به‌وسیله آن تأمین می‌گردد:

·        اتصال به دستگاه هواساز

·        اتصال به دستگاه فن ­کویل

در روش اول، هواساز در پشت‌بام نصب شده و از خروجی آن به اتاق­های مختلف ساختمان کانال‌کشی کرده و سرمای تولید شده در چیلر را به اتاق‌های مختلف ساختمان هدایت می‌­کنند.

در روش دوم، آب‌خنک خروجی از چیلر، به‌وسیله پمپ آب، به دستگاه­‌های فن­ کویل هدایت می‌شود. درون دستگاه­های فن­ کویل یک فن هوای اطراف را بر روی لوله‌های سرد شده (کویل) عبور داده و سبب خنک شدن جریان خروجی از فن­ کویل می‌گردد و درنتیجه دمای هوای موجود در اتاق را پایین خواهد آورد.

در سیستم‌های مینی ­چیلر، دستگاه فن­ کویل به مینی ­چیلر متصل می‌شود و معمولاً هدایت آب‌خنک مینی­ چیلر به‌صورت روش دوم انجام می‌­شود تا نیازی به کانال‌کشی درون فضای ساختمان نداشته باشد. انتخاب هر یک از روش‌های گفته‌شده (اتصال به هواساز، اتصال به فن­ کویل)  با نظر طراح و کارفرما ساختمان انجام می‌پذیرد.

دو روش گفته‌شده برای خنک­ کاری فضای ساختمان به این صورت است که آب سرد (در فصول گرم) و یا گرم (در فصول سرد) به هواساز و فن کویل متصل می‌شود.

مقایسه دو سیستم چیلر مرکزی هوا خنک و مینی چیلر هوا خنک 

  • اشغال فضای کمتر چیلر در بام ساختمان نسبت به مینی چیلر
  • فضای کمتر در داکت ها به علت لوله‌های کمتر نسبت به مینی چیلر
  • میزان لوله‌کشی کمتر نسبت به مینی چیلر
  • هزینه کمتر خرید یک کنتور برق سه فاز برای چیلر مرکزی نسبت خرید برق سه فاز برای هر واحد
  • هزینه کمتر گرمایش در تهیه و اجرای موتورخانه نسبت به پکیج زمینی برای هر واحد
  • اصطحلاک و تعمیر و نگهداری کمتر در چیلر نسبت به مینی چیلر
  • مزیت مهم سیستم مینی چیلر نسبت به چیلر مستقل بودن آن می‌باشد