پرش لینک ها

عملکرد مینی چیلر گاز سوز در تهویه مطبوع

همانگونه که از اسم مینی چیلر گاز سوز مشخص است از این سیستم در محیط هایی استفاده می شود که نیاز به فضاهای بزرگ برای نصب و نگه داری نداشته باشد. در موارد مسکونی و یا صنایع کوچک و همچنین در صورت لزوم در جاهایی که محدودیت های جابه جایی وجود دارد می توان از مینی چیلر گاز سوز استفاده کرد. از مزایای این سیستم آن است که هیچ نیازی به برج خنک کننده و موتورخانه برای راه اندازی ندارد و مشابه پکیج های خانگی که به صورت مستقل کار می کنند، در مورد مینی چیلر گاز سوز نیز همین موضوع برقرار است.

از دیگر مزایای این سیستم آن است که شیوه طراحی و روش های بهینه سازی که روی آن اجرا شده است از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند و در صورتی که از گاز شهری به عنوان سوخت استفاده کند ( به جای نیروی الکتریسیته) می توان گفت که بیش از هشتاد و پنج درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

مینی چیلر گاز  سوز نسبت به سایر سیستم های مشابه مانند سیستم های کمپرسوری استهلاک بسیار پایینی دارد و می توان به آن به چشم یک سیستم با طول عمر بسیار بالا نگاه کرد.

از مزایای استفاده از این سیستم در ایران این است که به صرفه جویی در مصرف انرژی که یک موضوع بحرانی در ایران است کمک می کند و به دنبال آن قبض های آب و برق و گاز با مصرف های بسیار معقول خواهیم داشت. در واقع مصرف بهینه انرژی در دو فصل تابستان و زمستان ویژگی بارز و پر اهمیت این سیستم است.

ساختار مینی چیلر گاز سوز

ساختار بسیار ساده مینی چیلر گاز سوز از دیگر مزایای این سیستم است. در واقع تمام تجهیزات این سیستم شامل چند یونیت و لوله کشی های مربوطه است. یک یونیت که در سقف و روی پشت بام قرار می گیرد و سایر یونیت ها، تحت عنوان یونیت های داخلی در فضای داخل نصب می شوند و توسط لوله بین یونیت خارجی و یونیت های داخلی ارتباط برقرار می شود.

یونیت هایی که در فضای داخلی استفاده می شود، می تواند عملیات متفاوتی من جمله فن کویل، هواساز مرکزی (جهت گرمایش و یا سرمایش) و مواردی از این قبیل باشد.

قطعات اصلی سیستم یونیت خارجی که روی پشت بام نصب می شود شامل:

کندانسور دارای فن جهت خنک سازی، مبدل های حرارتی صفحه ای، شیرهای چهار طرفه برای تبدیل کردن گرمایش به سرمایش و برعکس، کمپرسور و موتور احتراق داخلی است.

از مینی چیلر گازی در فضاهایی همچون هتل ها، رستوران ها، ساختمان های عظیم تجاری و اداری و … برای تولید سرمایش و گرمایش مورد نیاز استفاده می شود.

ساختار مینی چیلر گاز سوز