Skip links

هواساز

هواساز چیست ؟

به تازگی در مکان های عمومی، شرکت ها و اماکن تجاری و صعنتی به منظور تولید هوای مطبوع از سیستم های هواساز استفاده می شود.

از این طریق می توان در تمام فصول ، دمای هوا را تنظیم کرد.

از دیگر مزایای استفاده از هواساز تازه سازی هوای محیط می باشد زیرا این وسیله دارای دمپر های خروجی و ورودی هوا و فیلتر های متعدد می باشد که این امکان را فراهم می سازد.

در برخی مکان های عمومی مانند بیمارستان ها، سینما ها، رستوران ها، هتل ها، مساجد و ادارات و… استفاده از هواساز بهترین انتخاب برای تهویه مطبوع در کل دنیا می باشد. برای ایجاد گرمای مطبوع و یکنواخت در فصول سرد سال، سیستم گرمایشی هواساز با استفاده از کوئل گرمایی از آب گرم و یا بخار آب  تغذیه می کند.

همینطور در فصول گرم با استفاده از آب سرد یا گاز مبرد، کوئل سرمایشی دمای محیط را تا حد مطبوع کاهش می دهد.

 

یکی از عالی ترین سیستم های گرمایشی و سرمایشی در جهان هواساز های ساختمانی یا              AHR HANDELING UNIT که شکلی از سیستم تهویه مطبوع می باشند.

عملکرد این سیستم به اینگونه است که با مستقل کردن واحد های مسکونی از یکدیگر در ایجاد هوای گرم و سرد با یکی از پارامتر های گرمایش با گازسوز، هیت پمپ، آبگرم یا المنت برقی نقش موثری در راستای حذف فن کوئل، رادیاتور یا گرمایش از کف دارند.

برای مدیریت هوای ورود و خروج محیط و ایجاد هوای تازه می توان دمپر های ورودی و خروجی را به صورت دلخواه تنظیم کرد.

لازم است بدانید که به دلیل وجود فیلتر های متعدد در هواساز، ذرات گرد و غبار، حشرات، ذرات جامد معلق در هوا وارد هوا ساز نمی شوند.

ضمن اینکه علاوه بر فیلتر های موجود امکان افزودن فیلتر های دیگر نظیرکیسه ای، کاغذی، نمدی و رول فیلتر به هواساز وجود دارد تا با استفاده از آنها کیقیت هوا بالاتر باشد.

برای پخش یکنواخت هوای مطبوع در محیط  در کانال های هواساز از فن سانترفیوژ استفاده می شود.

هواسازها به دو قسمت تبخیری و تراکمی تقسیم می شوند ودرواقع دستگاهی است که گردش هوا را در تهویه سرمایش و گرمایش کنترل می کند .

اصولا هواساز ها به شکل جعبه بزرگ می باشند که دارای دمنده، صدا گیر و دمپر، محفظه فیلتر و کوئل های گرم و سرد هستند.

هواساز

توضیحی برای دستگاه هواساز با هوای دوگانه

در بعضی از اماکن به دلیل تفاوت شرایط هوای مورد نیاز از سیستم تهویه مطبوع  با هوای دوگانه استفاده می شود، زیرا ممکن است در یک قسمت برودت و خشکی  و در بخش دیگر حرارت و رطوبت نیاز باشد.

در برخی موارد کنترل دقیق شرایط هوای رفت لازم است که نیاز به استفاده از این سیستم است.

دستگاه هواساز در سیستم هوای دوگانه  از دو بخش تشکیل شده است. در بخشی از آن رطوبت زنی و گرمایش و در بخش دیگر رطوبت گیری و سرمایش هوا صورت می گیرد.

دستگاه هواساز به وسله دو کانال هوای رفت به ساختمان متصل می شود. در یکی از کانال ها هوای سرد و خشک و در دیگری هوای هوای گرم و مرطوب جریان می یابد.

برای اتاق ها یا بخش های مختلف ساختمان از این دو کانال انشعاب گرفته می شود. و پیش از رسیدن هوا به بخش مذکور هوای دو انعشاب به نسبت کافی به وسیله دریچه کنترل میزان و دمپر تنظیم می شود.

در صورت نیاز انحصاری به هوای سرد یا هوای گرم اتاق، انعشاب مربوط به هوای دیگر مسدود می گردد.

 

قسمت های گوناگون دستگاه هواساز عبارتند از:

كویل پیش گرم كن
واحد رطوبت زن
كویل سرمایی و رطوبت گیر
كویل گرمایی
فن (بادزن)
كویل حرارتی كمكی (در صورت لزوم)
كویل برودتی كمكی (در صورت لزوم)
(SS,S): شرایط هوای رفت
(o) شرایط هوای خارج
(R ) شرایط هوای برگشت (شرایط هوای داخل ساختمان)
(RR) مسیر بای پاس
(D) تخلیه.

 

برای انتخاب دستگاه هواساز نیاز به اطلاعات زیر می باشد :

1- افت فشار استاتیكی طولانی ترین مسیر كانال یا هد استاتیكی فن
2- حجم هوایی كه در واحد زمان از هواساز عبور می كند.
3- بارهای سرمایی و گرمایی كلی ساختمان

(اگر برای ساختمان بیش از یك هواساز استفاده می شود باید سهم هر هواساز از بارهای سرمایی و گرمایی كلی مشخص شود).

با اطلاعات بالا و مراجعه به كاتالوگ كارخانه سازنده مدل دستگاه و بعد بقیه ی مشخصات دستگاه مانند : نوع فیلترها، ظرفیت حرارتی كویل پیش گرم كن و اینكه با بخار آب یا آب داغ گرم می شود ، ظرفیت رطوبت زن (اگر از نوع بخاری است پوند در ساعت بخار و نیز فشار بخار كه اغلب 15 پاوند بر اینچ مربع است)، قدرت موتور بادزن و غیره تعیین می شوند.

 

چرا تهویه نوین؟

تلاش همکاران ما در شرکت تهویه نوین ایرانیان همواره بر آن است تا با حرکت موثر در تحقق بخشیدن به مشتری مداری، ارائه محصولات با کیفیت و عملکرد مطلوب، بهینه شدن هزینه ها و ارائه خدمات پس از فروش در حداقل زمان رضایت مشتریان خود را جلب نماییم و باعث افتخار است که با تکیه بر توان مهندسین و صنعتگران داخل کشور موفق به صادرات انواع تولیدات خود از قبیل چیلر هوا خنک و هواساز هایژنیک و… به کشور های ترکمنستان، افغانستان، عراق و روسیه شده ایم.