پرش لینک ها

چیلر آپارتمانی

چیلر آپارتمانی در اصل چیلر تهویه هوا است که در آن هم مکنده، هم منشأ انبساط نیز وجود دارد. این نوع سیستم برای تهیه آب سرد مورد نیاز فن کویل یا سیستم های صنعتی به کار گرفته می شوند. این وسیله تهویه پیشرفته می تواند به طور جداگانه از هم برای هر طبقه از ساختمان یا بخش صنعتی نصب شود و در مرکز قرار می گیرد. بهتر است بدانید این چیلر  در سه مدل  مطابق نیاز هر پروژه و توانایی نصب ، در تراس ، پشت بام یا در پیرامون صنعتی  مدل سازی و ساخته می شود. این تهویه پیشرفته تجهیز شده به تلمبه سیر کوله و برد الکترونیکی که به شیوه کامل و تمام طراحی و مهیا می شود.

چیلرها مهم ترین وسیله های سرمایشی در ساختمان های بزرگ به حساب می آیند. این وسیله را با سیستم هوازی یا سیستم های فن کویل داخل ساختمان کار می گذارند و با لوله کشی به همدیگر وصل می شوند. آبی که در این سیستم طی یک دوره مداوم سرد می شود با تلمبه به داخل کویل هواساز پمپاژ می شود و حرارت کویل به شدت کاهش می یابد. پشت این دستگاه که به چیلر ساختمانی نیز شهرت دارد یک فن بزرگ یا چند عدد کوچک تعبیه شده است که هوا  با فشار از اطراف می دمد. هوا به خاطر تماس با لوله  ها سرد شده و به دمایی که می خواهید می رسد. آن گاه از صافی های مخصوص گذشته و در صورت لزوم با رطوبت زن، می توان رطوبت آن را تنظیم کرده و در محوطه ساختمان به حرکت در می آورد. ناگفته نماند اساس کار با چیلر آپارتمانی بر طبق پایین آوردن دمای آب یا  محلول گلیکوژن و آب ساخته شده است.

ساختار فن کویل و ایجاد سازی هوا معمولاً شبیه به یکدیگر است. هر دو با استفاده از آب سرد چیلر هوا را سرد و با آب گرم بویلر هوا را گرم می کند و در محیط ساختمان پراکنده می سازد. اما یک تفاوت بارز بین این دو وجود دارد که اندازه فن کویل فن کویل کم حجم بوده و نصب آن موضعی بوده و نیازمند کانال کشی نیست.

آشنایی با انواع چیلر آپارتمانی

 انواع چیلر آپارتمانی

انواع چیلر آپارتمانی

در اینجا می خواهیم با انواع چیلر ساختمانی  آشنا شویم. این نوع سیستم بیشتر از نوع توده ای هستند و در 2 نوع چیلر آب خنک و چیلر هوا خنک توده ای ساخته می شوند.

آب خنک:

 • این نوع دستگاه در موتور خانه موجود در ساختمان تعبیه شده است.
 • برای خنک کردن آب انتقال حرارت به برج خنک کننده نیازمند است.

هوا خنک:

 • این سیستم بر روی بام یا در حیاط ساختمان کار گذاشته و نصب می شود.
 • این نوع اصلاً به برج خنک کننده نیازی ندارد اما انتقال حرارت یا همان کندانسور آن با فیلتر خنک می شود.

افزون بر انواع چیلر ساختمانی، این سیستم از لحاظ مدل کمپرسور به اقسام اسکرو، اسکرال دسته بندی می شوند. که اصول کار همه آن ها شبیه به هم دیگر است و وظیفه آن ها پایین آوردن حرارت آب و پمپاژ آن به طرف فن کویل را دارند. منحصراً در یک مدل خاص، چیلر و  سیستم هوای سرد و گرم در کنار یکدیگر قرار می گیرند و به لوله کشی آب هم احتیاج ندارد، و در یک سیستم یکپارچه به اسم پکیج یونیت تولید می شوند و در این سیستم آب همانند سیال حامل دما وجود ندارد.

کاربرد چیلر آپارتمانی

کاربرد چیلر آپارتمانی

کاربرد چیلر آپارتمانی

هدف از چیلر آپارتمانی برای مطبوع نمودن هوای داخل یک محیط برای ممانعت از افزایش حرارت در ساختمان است مفهوم این جمله آن است که دمای بالای ساختمان توسط چیلر بررسی می شود و از بارهای اضافی حرارتی که امکان دارد به سیستم وسایل درون ساختمان وارد شود جلوگیری به عمل می آورد.

کاربرد چیلر آپارتمانی در:

 • آپارتمان‌های مسکونی
 • آپارتمان‌های اداری
 • آپارتمان‌های تجاری و…

دستگاه های خنک کننده آب که برای سیستم تهویه در قسمت سرمایش آپارتمان به صورت معطوف کار می کنند همان چیلر آپارتمانی می باشند‌. آب خنک شده از مرکز سامانه چیلر  به وسیله لوله کشی عایق کاری مشاع به تمامی بخش های آپارتمان انتقال داده می شود.

کاربرد چیلر آپارتمانی همچنین برای ساختمان های گلخانه ای، صنعتی و … مناسب است. از مهم ترین خصوصیت این سیستم می توان به فقدان پخش آلاینده های زیست محیطی اشاره نمود.

آشنایی با مزیت های چیلر آپارتمانی

از مزیت های چیلر آپارتمانی می توان به اشاره نمود:

 • افزایش بهره وری ساختمان
 • بهبود بخشیدن مصرف انرژی
 • افزایش طول عمر
 • وسیله ای به صرفه و بسیار پرکاربرد
 • تهویه مطبوع

از مهم ترین مزیت های چیلر آپارتمانی این است که توسط این تجهیزات که طبق آخرین روش های علمی پیشرفته با عملکرد برنامه ریزی مصرف انرژی ساخته شده اند، نقشه های ساختمان سازی با شراکت مهندسان به بهترین شکل مهیا شده است. این نوع چیلر ها بهترین، پر کاربردترین و مقرون به صرفه ترین الگوریتم برای موقعیت آب و هوایی گوناگون می باشند.

اشتباهات متداول در استفاده از چیلر آپارتمانی

 • گاهی اوقات چیلر آپارتمانی در همان آغاز کار دچار مشکل می شود. این مسئله امکان دارد به خاطر نصب اشتباه آن باشد. هنگام نصب باید به این موضوع دقت کنید که نباید تحت هیچ شرایطی این سیستم را کنار دیگ شوفاژ نصب کرد، چون گرمای حاصل از شوفاژ در هنگام صامت بودن چیلر فشار آن را افزایش می دهد و باعث پاره شدن دیسک ایمنی آن می شود.
 • بعضی اشخاص بر این باورند که سرد کردن زیاد آب سبب می شود راندمان کندانسور افزایش یابد. این فرضیه تا حدی صحیح است اما اگر بیشتر از حد باشد سبب از بین رفتن روغن، فشردگی مایع موجود در سیستم و پایین آمدن آن در تبخیر کننده می شود.
 • چیلر آپارتمانی باید برای کارایی بهتر در موقعیت تعیین شده شروع به کار کند هر موقعیت دیگری امکان دارد سبب کاهش عملکرد آن شود.
 • بعضی وقت ها کارگزاران مراقبت دستگاه در پاک کردن صافی ها غفلت می کنند‌ زیرا تمیز بودن آن ها سبب افزایش عملکرد چیلر می شود.
 • کارایی این سیستم بایستی در مدت زمان استفاده از آن درج شود. مشخصه های که باید درج شوند عبارت‌اند از ولتاژ، فشار روغن، حرارت آب که به چگالنده وارد می شود، فشار چگالنده، حرارت آبی که از چگالنده خارج می شود، تفاوت نیروی آب خنک شده، حرارت آب خنک شده و….